TOTALNÍ výprodej skladů! Ubrousky 33x33cm 1-vr bílé 100% celulóza 500ks jen za 50.00Kč / 500ks bez DPH.

Historie výroby slámek (brček)

Historici předpokládají, že první brčka byla vyřezána ze sušených pšeničných stébel a podle toho byla také pojmenována - slámka. S příchodem průmyslového věku byly vyvinuty metody hromadné výroby brček válcováním podlouhlých listů papíru potažených voskem do válcovité duté trubičky. Toho se dosáhlo navíjením parafínem natřeného papíru na tyčovitý tvar a následným zajištěním papíru lepidlem. Celé brčko se pak natřelo voskem, aby bylo dále vodotěsné. Voskový povlak byl důležitý, protože brčko bylo papírové a nakonec absorbovalo část nasávané tekutiny.

V šedesátých letech 20. století byl papír z velké části nahrazen plastem, který byl stále levnější a sofistikovanější. Rozmach plastových technologií vedl k technikám výroby plastových brček vytlačováním.

 

Plastová brčka

Dnes je nejpoužívanějším materiálem pro výrobu plastového brčka polypropylenový granulát. Polypropylen je pryskyřice, která se vyrábí polymerizací nebo spojováním molekul plynu propylenu. Když se velmi velké množství těchto molekul chemicky spojí, vytvoří tento pevný plastový materiál. Polypropylen byl poprvé vyvinut v polovině 50. let 20. století. Nejdůležitější pro tuto aplikaci je, že má dobré termoplastické vlastnosti. To znamená, že jej lze roztavit, tvarovat do různých tvarů a po opětovném zahřátí opět roztavit a tvarovat. Další klíčovou vlastností tohoto plastu je, že je bezpečný pro styk s potravinami a nápoji. Polypropylen je schválen pro přímý styk s potravinami a kromě brček se z něj vyrábí mnoho typů obalů na potraviny, například nádoby na margarín a jogurty, obaly typu celofánu a různé lahve a uzávěry.

 

Výroba brček

1 Polypropylenový granulát se vysype do násypky vytlačovacího extruderu a šnekovým mechanismem se protlačí dlouhým kanálem. Tento šnek se otáčí v hlavni pomocí motoru, který pracuje přes převodovku. Šnek se otáčí a posouvá granulát dále do šnekovnice. Jak pryskyřice putuje vyhřívaným kanálem (šnekovnicí), taví se a stává se tekutější. Než granulát dosáhne konce hlavně, je zcela roztavená a lze ji snadno vytlačit otvorem v hlavě extruderu.

2 Granulát vystupuje z hlavy v dlouhé šňůře ve tvaru brčka. Poté je ihned tato prodloužená trubka vedena přes chladicí fázi - obvykle vodní lázeň. Nakonec se dlouhé trubky rozřežou na správnou délku pomocí nožové soupravy. Video - výroba brček

Schéma extruderu na výrobu plastových brček